FİZİK DOSYASI FORUMLARI Forum Ana Sayfa FİZİK DOSYASI FORUMLARI
Fizik Dünyası

SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

ışık madde mi?

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    FİZİK DOSYASI FORUMLARI Forum Ana Sayfa -> Fizik Dosyasi
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
merve turhanoğlu

MesajTarih: Prş Arl 22, 2005 11:34 pm    Mesaj konusu: ışık madde mi? Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar bildiğiniz gibi ışık fotonlardan oluşur.Peki ışık madde midir?
Fizik Dosyası
Fizik Dosyası

MesajTarih: Prş Arl 22, 2005 11:34 pm    Mesaj konusu: Fizik Dosyası

Başa dön
iyi kalpli misafir
Misafir

MesajTarih: Cum Arl 23, 2005 9:31 pm    Mesaj konusu: isik Alıntıyla Cevap Gönder

merhaba sana isik hakkinda bazi seyler gonderiyorum...okursan sevinirim.

Sn. Raşit Gürdilek, ikinci defadır ışığın kütlesi yoktur diyorsunuz. Bu bir yanılgı mı yoksa size ait bir görüş mü anlayamıyorum. Işığın neden kütlesi olmadığını bir iki cümleyle açıklarsanız çok sevineceğim. En azından şimdiye kadar öğrendiklerimizin yanlış şeyler olduğunu anlarız. (Ercan Meydan)

Evet, ışığın kütlesi yoktur. Bu ne yanılgı, ne de kimsenin şahsi görüşü. Tersine, fizik biliminin hem şu andaki en hassas deneyleriyle, hem de "ayar değişmezliği" denen derin bir teorik ilkesiyle uyumlu olan bir temeltaşı. Einstein'ın 1905 Özel Görelilik teorisine göre ışık hızında giden bir parçaçık kütle sahibi olamaz (kütlesi varsa ışık hızına ulaşması için ona sonsuz enerji aktarılması gerekir) fakat momentum ve enerji sahibi olabilir. Bunlar tam yüzyıldır biliniyor;
yeni ve devrimci bilgiler değil.

Işığın kütlesi hakkında bilgi istiyoruz. (Çağdaş Kuşçu)

Fizik yasalarına göre elektromanyetik kuvveti (ve onun bir görünümü olan ışığı) ileten foton adlı parçacıkların kütlesi yoktur.

Işık" hakkında verilmiş olan cevaplardan birisinde; "Quantum Fiziğine göre ışığın kütlesi yok" denilmiş. Işığın kütlesi yoksa, kütleçekiminden etkilenmesi nasıl izah ediliyor? (Ayhan Küflüoğlu)

Sanırım daha önce de yanıtlamıştım. Genel göreliliğe göre kütle uzay zamanda bükülme yapıyor (klasik örnek: elastik bir çarşafın üzerine konan bowling topunun yandan görünüşü). Foton gerçekten de kütlesiz. Ancak, uzay zamanda yol aldığı doğru, ağır bir cismin yarattığı eğrilik nedeniyle yön değiştiriyor. Dolayısıyla, kütlesiz fotonlar da örneğin bir yıldızın yanından geçerken, kütleçekiminden dolaylı yoldan etkilenerek yolundan sapıyor.
Havadan suya geçen ışığın hızı azalır ama sudan havaya geçerken nasıl oluyor da ışığın hızı tekrar havadaki hızına eşit olarak havaya çıkıyor? İzah eder misiniz? (Erhan Özdemir)

100 metreyi 9 saniyede koşabilen bir atlet düşünün. Sonra ayağına bir pranga bağlansın, hızı 100 metrede 4 saniyeye düşsün. Prangayı çıkarınca yine hızı 100 metrede 9 saniyeye çıkabilir. Bunda garip olan ne?

kaynak:
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/index.php
Başa dön
Misafir

MesajTarih: Cum Arl 23, 2005 9:32 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sn. Raşit Gürdilek, ikinci defadır ışığın kütlesi yoktur diyorsunuz. Bu bir yanılgı mı yoksa size ait bir görüş mü anlayamıyorum. Işığın neden kütlesi olmadığını bir iki cümleyle açıklarsanız çok sevineceğim. En azından şimdiye kadar öğrendiklerimizin yanlış şeyler olduğunu anlarız. (Ercan Meydan)

Evet, ışığın kütlesi yoktur. Bu ne yanılgı, ne de kimsenin şahsi görüşü. Tersine, fizik biliminin hem şu andaki en hassas deneyleriyle, hem de "ayar değişmezliği" denen derin bir teorik ilkesiyle uyumlu olan bir temeltaşı. Einstein'ın 1905 Özel Görelilik teorisine göre ışık hızında giden bir parçaçık kütle sahibi olamaz (kütlesi varsa ışık hızına ulaşması için ona sonsuz enerji aktarılması gerekir) fakat momentum ve enerji sahibi olabilir. Bunlar tam yüzyıldır biliniyor;
yeni ve devrimci bilgiler değil.
Başa dön
Misafir

MesajTarih: Pzr Mar 26, 2006 4:32 pm    Mesaj konusu: Re: ışık madde mi? Alıntıyla Cevap Gönder

merve turhanoğlu yazmış:
Arkadaşlar bildiğiniz gibi ışık fotonlardan oluşur.Peki ışık madde midir?
Başa dön
Misafir

MesajTarih: Pzr Mar 26, 2006 4:36 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tabiiiiiiiki maddedir
Başa dön
Misafir

MesajTarih: Pzr Mar 26, 2006 4:37 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

mervocan mailini yazzana
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    FİZİK DOSYASI FORUMLARI Forum Ana Sayfa -> Fizik Dosyasi Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız