FİZİK DOSYASI FORUMLARI Forum Ana Sayfa FİZİK DOSYASI FORUMLARI
Fizik Dünyası

SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Sakin hareketli uzay

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    FİZİK DOSYASI FORUMLARI Forum Ana Sayfa -> Fizik Dosyasi
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Fusion

MesajTarih: Prş Mar 24, 2005 10:26 pm    Mesaj konusu: Sakin hareketli uzay Alıntıyla Cevap Gönder

Bir bilardo masasini düsünelim. Üstünde bir cok top kendiliginden hareket halindeyse, toplar birbirine carpar. O hareketlilik icerisinde bazi toplar merkezi carpisma yaparsa, o toplar bir an icin durur. O halde uzayin baslangicinda her sey hareket halinde miydi? Ve bu hareketli uzayda biz bir kisa süreli (40 veya 60 milyar yil) durgunluk muyuz? Cünkü durgunluktan hareket gelmez ama hareketlilikten durgunluk olabiliyor!
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Fizik Dosyası
Fizik Dosyası

MesajTarih: Prş Mar 24, 2005 10:26 pm    Mesaj konusu: Fizik Dosyası

Başa dön
ebru

MesajTarih: Cum Mar 25, 2005 10:59 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

işte bu uzayın genişlemesi ile anlatılır. bing bang dan sonra uzay genişlemeye başlamıştır. belli bir kritik yoğunluğa kadar genişleyecek ve kritik yoğunluğa vardığında artık büzülmeye başlayacak bunun içinde size tübitak yayınlarının "İLK ÜÇ DAKİKA" (Steven Weinberg) isimli kitabını önerebilirim. hem kritik kütle hemde evrenin genişlemesi ayrıntılı anlatılıyor orada ben çok severek okudum.
Başa dön
Fusion

MesajTarih: Cum Mar 25, 2005 11:53 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Benim söylemek istedigim iste tam tersiydi. Big bang durgunluktan sonra aniden meydana gelen gir gelisme. Fakat durgunluktan hareketin olusmasi bence mantiga aykiri. Mantiga göre her sey önceden hareket icerisindeydi ve bizim olusumuz hareketliligin icerisinde bir yaklasik bir durgunluk. Örnegin toz duman sakinlesirse görünür sekiller olusur. Nobel ödülünü almis olan Weinberg, kitabinda gözlemlere dayanan bir teori kurdu, fakat o gözlemlere dayanan bircok teori kurmak mümkün. Gözlemler 60'li yillardan. Bugünlerde büzülen uzayi iptal etmek zorunda kaliyorlar. Big bang'i bile ayakta tutamiyorlar dogrusu.
Başa dön
Misafir

MesajTarih: Sal Mar 29, 2005 9:34 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

sanıyorum genişleyen evreni reddetmek einsteinın genel göreliliğini reddetmek anlamına geliyor. deneysel yada gözlemsel veriler üzerine teori kurmak sanıldığı kadar kolay değil bence. yani bi olay üzerine bir çok teori kurulabilir fakat teorinin akılcı olması gerekir. gözlemlerde doppler etkisi ile karşılaşılıyor. buda bir şekilde yıldızların bizden uzaklaştığı anlamına geliyor. tek bu değil tabiki galaksilerin birbirinden, yıldızların birbirinsden uzaklaştığı gözlemlerle ispatlanmış. ben genişleyen evreni gerçekçi buluyorum.
Başa dön
ebru

MesajTarih: Sal Mar 29, 2005 9:36 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ya pardon az önceki cevabı login olmadan yazmışım.
Başa dön
Fusion

MesajTarih: Çrş Mar 30, 2005 12:17 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Evren nereye genisler ki! Daha önceden var olan bir mekanin icine dogru genisler herhalde. O da evrenin ta kendisidir. Galaksiler birbirinden uzaklassa da bu, evrenin tümü mekansal olarak genislediginin anlamina gelmesi sart degil bence. Degil mi? Bükük bir evren ise galaksiler evrende (ömürleri yeterse) turlar yapar. Örnegin, bir geminin bükük (küreysel) dünyanin üstünde tur yapmasi gibidir.
Başa dön
auphysics

MesajTarih: Prş Mar 31, 2005 7:35 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

merhaba,

big bang olayında çok yogun ve çok küçük hacimde olan bir kütlenin patlaması sonucu parçalara ayrılması ve bu parçaların sürekli soguyarak birbirinden uzaklaşması söz konusu sanırım.Bu tabiki bir teori ama büyük olasılıkla genişleyen bir evrende yaşıyoruz gibi geliyor banada .Evren nereye doğru genişler sorusu çok mantıklı evet acaba nereye dogru genişler?yani evrenin dışında başka biryermi var acaba?yoksa evrenin genişleyebilmesi için bizim bildiğimiz gibi bir boşluk olmasına ihtiyacı yokmu?bunu bilmiyoruz.Ve ne zamana kadar genişleyecek?Buda önemli bence yani bir sınır noktasından sonra evren kırılımamı yaşayacak?yani çökecekmi?Kıyamet dedikleri bumu acaba?

Durgunlukla alakalı sorunuzu tam olarak anlayamadım:şu anda evrenin durgun oldugunumu kastediyorsunuz?top örneğiyle tam bağdaştıramadım çünkü...
Başa dön
ebru

MesajTarih: Prş Mar 31, 2005 9:30 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

kritik bir yoğunluğa kadar evren genişleyecek daha sonra büzülmeye başlayacak. sanırım kıyamet güneşin kırmızı dev evresine daha uygun.
Başa dön
Fusion

MesajTarih: Prş Mar 31, 2005 10:46 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

"şu anda evrenin durgun oldugunumu kastediyorsunuz?top örneğiyle tam bağdaştıramadım çünkü..."

Evet. Evrenin bos mekanini düsünelim. Bosu bos yapan düsünebilecegimiz en basit yapiti düsünelim. Farz edelim ki kütlesiz zerrecikler. Fakat hep hareket halinde olduklarini düsünelim. Bilardo toplariyla karsilastirmamin sebebi bu. Bu zerreciklerin hareketleri bir oynasma icerisinde ve kismen sakin yerler bulunur ve kismen cok hareketli yerler (bilardo örnegi). Biz baksak göremeyiz, cünkü bos kütlesiz mekani olusturuyorlar. Bu sakin bosluklarin birbirine girisemedikleri icin buradan bir kütle hissi gelir. Birbirini itme ve carpisma baslar. Birbirine sikistirilmis sakin bosluklar olusur ve buradan atomlar meydana gelir. vs.
Başa dön
fusiona dır
Misafir

MesajTarih: Çrş Mar 01, 2006 8:41 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

fusion senin email adresini alabilirmiyim.Senin düşündüğün soruyu evren nasıl genişler sorusunu bende çok sordum.Yani böyle birşey olamaz evrenin genişlemesi için bilinen evrenin dışında sanki bir hiçlik gibi boş bir bölge olmalıdır.Ben bu düşünceyi 3 yıldır geliştirmeye çalışıyorum gerçektende bunu bir başkasını düşüyüor olması beni hem şaşırttı hemde heyecanlandırdı.Evrenin sonsuzluk anlayışıyla genişliyor anlayışı bir birine mantıksal olarak ters düşüyor.Eğer fusion email adresini verirsen seninle bu konu hakkında kapsamlı olarak konuşmak isterim...
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    FİZİK DOSYASI FORUMLARI Forum Ana Sayfa -> Fizik Dosyasi Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız