FİZİK DOSYASI FORUMLARI Forum Ana Sayfa FİZİK DOSYASI FORUMLARI
Fizik Dünyası

SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Elektronlar niye çekirdeğe düşmezler?

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    FİZİK DOSYASI FORUMLARI Forum Ana Sayfa -> Fizik Dosyasi
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
merve turhanoğlu

MesajTarih: Cum Arl 23, 2005 3:44 pm    Mesaj konusu: Elektronlar niye çekirdeğe düşmezler? Alıntıyla Cevap Gönder

Bildiğimiz gibi elektronlar (-) yüklü ,protonlar (+) yüklüdür.Çekirdek etrafında dönen eksi yüklü elektronların çekirdeğe düşmemesinin sebebi nedir?Bildiğiniz gibi eksi ve artı yükün birbirini çekmesi lazım...
Fizik Dosyası
Fizik Dosyası

MesajTarih: Cum Arl 23, 2005 3:44 pm    Mesaj konusu: Fizik Dosyası

Başa dön
merve turhanoğlu

MesajTarih: Cum Arl 23, 2005 6:03 pm    Mesaj konusu: cevap... Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar bu konuyu bir süre önce bir yerde okumuştum.Elektronlar ve çekirdek arasında boşluk ve manyetik kuvvet varmış.Protonlarla nötronlar arasında ise nükleer kuvvet vardı yanılmıyorsam.Fakat okuduğumu unuttum.Yani şu an tam hatırlayamıyorum.Onun için bu soruyu sormak istedim.Bu elektronlar ve protonlar arasındaki manyetik kuvvetin olup olmadığı ve nötronlar ve protonlar arasındaki nükleer kuvvetin olup olmadığı hakkında kısaca bilgi verip bunların elektronların çekirdeğe düşüp düşmeyeceğine etkisini kısaca açıklarsanız sevinirim..
merve turhanoğlu

MesajTarih: Cmt Arl 24, 2005 11:30 pm    Mesaj konusu: cevap... Alıntıyla Cevap Gönder

atomun yapısı ve belirsizlik ilkesini araştırdım.Kısaca anladığımı yazıp sonunda birkaç soru soracağım.Atom bildiğimiz gibi (-) yüklü elektronlar ,(+) yüklü protonlar ve nötr nötronlardan oluşur.Ayrıca çekirdekte atom altı parçacıklar yani kuarklar,gluonlar ve leptonlar bulunur.Elektronlar çekirdeğin etrafında sürekli çok yüksek bir hızla birbirine çarpmadan dönerler.Elektronlar ağırlık olarak çekirdeğe göre çok çok küçüktür.Çekirdekte protonlar aynı yükte olduğu için birbirini iterler.Yani aralarında elektromanyetik bir kuvvet vardır.Fakat bu zayıf elektromanyetik kuvvete karşılık protonları nötronlara bağlayan çok güçlü yani doğanın en büyük gücü olan nükleer kuvvet bulunur.Bu nükleer kuvet elektromanyetik kuvvete baskın gelip hem protonların birbirini itip dağılmasını hem de nötron ve protonların birbirine yapışmasını sağlar.Bir de elektronlarla çekirdek arasında elektromanyetik bir kuvvet vardır.Bir de şunu unuttum .Elektronlarla çekirdek arasında atomun hacminin çoğunu oluşturan bir boşluk vardır.Belirsizlik ilkesine göre elektronlar kazandıkları ivme yani müthiş hızla çekirdek etrafında dönerler.Arada çekirdeğe yaklaşsalarda sahip oldukları hız ve merkezkaç kuvveti sayesinde çekirdeğe düşmezler.Zaten atomdaki bu nükleer,elektromanyetik kuvvet ve elektronların bu harekekleri çok büyük denge halindedir................
Şimdi sormak istediğim şu.Atom altı parçacıklar var dedik.Bunlar kuarklar,gluonlar ve leptonlar.Kuarklar ve gluonlar çekirdekte nötron ve protonda bulunur.Bunları birbirine bağlayanlar ise gluonlardır.Yani nükleer kuvveti gluonlar sağlar.Peki leptonlar nerede bulunuyor?Leptonların görevi ne?Bir de çekirdekiteki protonlar arasında ve ayrıca elektronlar ile protonlar arasındaki elektromanyetik kuvvetin kaynağı ne?Yani elektromanyetik kuvveti atomda ne sağlıyor?Bir de doğada ilk başta atomlara bu hareketi yani ivmeyi veren güç ne olabilir sizce?
merve turhanoğlu

MesajTarih: Pzr Arl 25, 2005 8:01 pm    Mesaj konusu: cevap... Alıntıyla Cevap Gönder

Konuyu biraz araştırdım.Leptonlar çekirdekte değil elektronlarda bulunuyormuş.Yani leptonlar da bir çeşit elektronmuş.Ancak radyoaktif reaksiyonlar sonunda nötrino denilen parçacıklar çekirdekte oluşuyormuş.Nötrinolar da bir çeşit leptonmuş.Bir de çekirdekteki elektromanyetik kuvvetin nedeni ne demiştim.Protonların birbirleri arasındaki etkileşimleri sonucu oluşuyormuş...
Misafir

MesajTarih: Çrş Mar 15, 2006 3:21 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Alıntı:
Leptonlar çekirdekte değil elektronlarda bulunuyormuş.Yani leptonlar da bir çeşit elektronmuş.

bilgiler için teşekürler güzel yerlere değinmişsin ama affına sığınarak bi yanlışı düzeltmek istedim;
elektron, lepton denen parçacıklar ailesinin bir üyesidir. yani aslında elektron bir çeşit leptondur.
Başa dön
shrmax
Misafir

MesajTarih: Sal Nis 24, 2007 4:17 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

coulomb etkisidir bunun yanıtı öle araştırın bide nükleer fizik yada atom fiziği kitaplarında bununla ilgili bilgi çok fazla var....
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    FİZİK DOSYASI FORUMLARI Forum Ana Sayfa -> Fizik Dosyasi Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız