FİZİK DOSYASI FORUMLARI Forum Ana Sayfa FİZİK DOSYASI FORUMLARI
Fizik Dünyası

SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

yağmur ve kar damlaları niye çarpışmaz?

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    FİZİK DOSYASI FORUMLARI Forum Ana Sayfa -> Fizik Dosyasi
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
merve turhanoğlu

MesajTarih: Cum Arl 23, 2005 12:46 pm    Mesaj konusu: yağmur ve kar damlaları niye çarpışmaz? Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar kar ve yağmur taneleri niye birbirine çarpmadan yeryüzüne düşerler?Bir de kar tanelerinin arada büyüyüp küçülmesinin nedeni nedir?
Fizik Dosyası
Fizik Dosyası

MesajTarih: Cum Arl 23, 2005 12:46 pm    Mesaj konusu: Fizik Dosyası

Başa dön
Misafir

MesajTarih: Cum Arl 23, 2005 9:34 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Selamlar. Benim merak ettiğim, kar taneleri havada neden birbiriyle yapışmaz; toprağa veya yaprağa değdiği anda birbiriyle yapışma başlar? (Murat Durusoy)

Kar taneleri limit hıza ulasana kadar havada hem bir birleriyle, hem de sıvı su damlacıklarıyla çarpışıp onlara yapışır. Biz buna meteorolojide çarpışma-birleşme teorisi deriz. Kar kristalleri çarpışma-birleşmeyle çok büyüdüklerinde de bir kaç kar kristali oluşturacak şekilde parçalanırlar. Çarpışma ve yapışma olmayıp buluttan ayrılan bir kar tanesi, yere yine tek bir kar tanesi olarak düşseydi, dünyada doğru dürüst miktarda kar yağışı gözlenemezdi. Kar kristalleri ancak değişmeyen limit (terminal) hıza ulaşınca oto yolda ayni hızla giden otomobiller gibi bir birleriyle çarpışmadan yere düşerler. Bizim çıplak gözle gördüğümüz limit hıza ulaşmış kar kristalleridir. Aslında limit hızda da olsa rüzgar vb nedenlerle çarpışan kar kristalleri de bir birleriyle yapışabilir. Bunu gözlemek için örneğin kar yağışının filme alınıp yavaş çekimle incelenmesi gerekir.

Mikdat Kadıoğlu

kaynak:
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/index.php?kategori_id=5&soru_id=1811
Başa dön
merve turhanoğlu

MesajTarih: Cmt Arl 24, 2005 11:50 pm    Mesaj konusu: cevap... Alıntıyla Cevap Gönder

Ben de bu konuyu biraz araştırdım.Yağmur ve kar damlaları rüzgar gibi hava etkenleri nedeniyle birbiriyle zaman zaman çarpışırlarmış.Yine kar taneleri büyükse bazen çarpışıp küçülebiliyormuş.Sanırım rüzgarla birlikte tipi halindeyken genelde karın daha küçük görünmesinin sebibi bu.Yani rüzgar etkisiyle taneler çarpışıp küçülüyor.Durgun bir havada ise taneler daha büyük oluyor.Bana çok mantıklı geldi.Bu tanelerin aşağıya düşüş zamanları farklı olduğu ve belli hız kazandıkları için çoğu zaman çarpışmıyorlar..Bir de kar tanelerinin aynı elektrik yükünde olduğu için birbirini çoğu kez itip çarpışmadıklarını duydum.Bunun doğruluk payı nedir?
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    FİZİK DOSYASI FORUMLARI Forum Ana Sayfa -> Fizik Dosyasi Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız